tekst alternatywny
Polityka

Zjednoczona Lewica: Żłobki zamiast katechezy

ulotka str.1

1 września Zjednoczona Lewica zainaugurowała swoją kampanię wyborczą. Lokalni liderzy Zjednoczonej Lewicy przedstawili propozycje programowe w sprawie stosunków państwo-kościół.

Zjednoczona Lewica domaga się: wycofania religii ze szkół i przeniesienia katechizacji do salek parafialnych, likwidacji Funduszu Kościelnego i opodatkowania wszystkich duchownych.

– Na lekcje religii w szkołach wydajemy blisko półtora miliarda złotych. Wyborcy powinni zadecydować, czy te pieniądze lepiej przeznaczyć na pensje dla katechetów, czy na budowę nowych żłobków. Za 1,5 mld. zł. można stworzyć miejsca w żłobkach dla 37 tysięcy dzieci – powiedział szef sztabu Zjednoczonej Lewicy Włodzimierz Czarzasty podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię billboardową w Warszawie.

Zjednoczona Lewica domaga się również zwiększenia opodatkowania Kościoła.

– Trzeba opodatkować biskupów. Dzisiaj podatki płacą tylko wikariusze i proboszczowie. Zresztą są to bardzo niskie kwoty. Średni podatek zapłacony w Polsce przez duchownego to niewiele ponad 200 zł. To dziesięć razy mniej, niż płaci przeciętny Kowalski – mówią przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano billboard programowy prezentujący lekcję religii w szkole prowadzoną przez księdza i 10 postulatów programowych. A są to:

  1. Likwidacja Funduszu Kościelnego.
  2. Przeniesienie lekcji religii do salek katechetycznych.
  3. Usunięcie oceny z religii ze świadectwa szkolnego.
  4. Finansowanie katechizacji dzieci i młodzieży ze środków kościelnych.
  5. Ochrona świeckiego charakteru instytucji publicznych, w tym szkół, szpitali i sądów.
  6. Finansowanie kształcenia duchownych wyłącznie ze środków kościelnych.
  7. Ochrona godności mniejszości religijnych i osób bezwyznaniowych.
  8. Usunięcie z Kodeksu Karnego przepisu o obrazie uczuć religijnych.
  9. Likwidacja etatów kapelanów, z wyjątkiem jednostek skoszarowanych.
  10. Opodatkowanie biskupów zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

– Zgodnie z obowiązującym prawem Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań. Zjednoczona Lewica będzie stała na straży tego prawa – dodali politycy Zjednoczonej Lewicy.

Uczestnicy konferencji prasowej rozdawali mieszkańcom ulotki z propozycjami Zjednoczonej Lewicy w sprawie stosunków państwo-kościół.

Zjednoczona Lewica zapowiada, że raz w tygodniu będzie prezentować kolejne punkty swojego programu. Każdy z nich będzie ilustrowany billboardem i krótkim spotem prezentowanym w Internecie. Najbliższa prezentacja ma dotyczyć spraw zdrowia.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kliknij, by dodać komentarz

Czas minął. Wpisz poprawną wartość jeszcze raz.

ino-24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.