Zacięta walka o podium

fot. nadesłane

W minioną sobotę, 23 maja, w ramach dwunastej edycji Targów ProfiAuto Show widzowie mieli okazję zobaczyć pierwszą rundę Sky Fighters Cup. Dziewięciu zawodników z siedmiu krajów walczyło o punkty oraz uznanie publiczności. Polskę reprezentował lokalny zawodnik, Mistrz Polski FMX Artur Puzio.

Zawody rozpoczęły się od sesji kwalifikacyjnej. Każdy z zawodników miał zaprezentować osiem tricków, z czego ostatni był podwójnie punktowany. Rywalizację zainaugurował Ilkka Salo z Finlandii (32 lata), który zasłynął między innymi z wykręcenia VOLTA (obrotu ciałem o 360 stopni, podczas gdy motocykl leci w powietrzu normalnie), po nim startowali: Peter Hujber (33 lat) z Węgier i Tobias Finck (26 lata) z Niemiec. Niestety, pomimo dobrych przejazdów, żaden z tej trójki nie awansował do finału. Jako czwarty na tor wyjechał Aleś Rozman, który swoje triki wykonywał na ważącym ponad 190 kg QUADZIE. Warto tutaj dodać, że Sky Fighters Cup to jedyna na świecie zawody, gdzie QUADY mogą rywalizować razem z motocyklami. Jednak pomimo dobrego przejazdu Ales’owi również nie udało się zakwalifikować do finału. Tuż po Ales’u na specjalnie przygotowany mobilny tor wjechał Zdenek Fusek (26 lat) . Czech, znany z płynnego stylu i zacięcia showmana, szybko zaskarbił sobie względy katowickiej publiczności. Kolejnym zawodnikiem, który prezentował swój przejazd był Vladimir Yarygin (24 lata). Niestety Rosjanin pomylił się w ilości tricków, i pomimo włączenia do przejazdu backflipów, zakończył zawody na kwalifikacjach. Z błędu Vladimira skorzystał Fusek, który nie wykonał żadnego salta w tył, ale zdobyte punkty pozwoliły mu przejść do kolejnej rundy. Do finałowej czwórki po niezłych przejazdach dołączyli: Mihail Yarygin (23 lata), Nicolay Ivankov oraz reprezentant Polski Artur Puzio, który w kwalifikacjach uzyskał najwyższą notę.

Punktacja po kwalifikacjach FMX:

 1. Artur Puzio (Polska) 210 pkt
 2. Nikolay Ivankov (Rosja) 208 pkt
 3. Mihail Yarygin (Rosja) 195 pkt
 4. Zdenek Fusek (Czechy)       182 pkt
 5. Tobias Finck (Niemcy) 170 pkt
 6. Vladimir Yarygin (Rosja) 159 pkt
 7. Aleś Rozman (Słowenia) 157 pkt
 8. Ilkka Salo (Finlandia) 147 pkt
 9. Peter Hujber (Węgry) 142 pkt

Nowością w Sky Fighters CUP była także możliwość zagłosowania na swojego faworyta w konkurencji Best Whip. Publiczność mogła głosować za pośrednictwem facebooka na zawodnika, który ich zdaniem wykonał najlepszego whipa. Nad całością czuwali również niezależni sędziowie, którzy mieli możliwość ostatecznej zmiany wyników.

Faworytami publiczności był Zdenek Fusek, Artur Puzio i Ilkka Salo, który wykonał WHIP turn down z tylnym kołem uniesionym do. Zawodników dzieliła minimalna różnica lików na facebooku. Ostatecznie jednak decyzją sędziów próbę bet WHIP wygrał Ilkka Salo z Finlandii, który zaprezentował 3 równe mocno wychylone whipy.

W rundzie finałowej emocji nie brakowało, ale każdy z zawodników starał się zachować zimną krew. Po istnej eksplozji standardowych tricków i backflipów z kombinacjami zwycięzcą pierwszej rundy Sky Fighters Cup został Nikolay Ivankov, a Mihail Yarygin i Artur Puzio z takim samym wynikiem punktowym zajęli ex-aequo drugie miejsce. Ivankov sobotniego wieczoru triumfował dwukrotnie, ponieważ zdobył także trofeum za najlepszy trick wykonując backflip CORDOVA, tuż za nim uplasował się Artur Puzio, który wykonał backflip INDUAN AIR.

Zawodom towarzyszyły pokazy freestyle na quadzie w wykonaniu Ales’a Rozmana, a na rowerach latali: Karol „Bocian” Pełka, Piotrek Krajewski i Daniel Zawistowski . A po zawodach wszyscy zawodnicy łącznie z rowerzystami zaprezentowali publiczność jedne z najbardziej spektakularnych ewolucji lecąć w odległości niecałych 2 metrów od siebie oraz pokazy skoków synchronicznych. Całość pokazów zakończyła się spektakularnym pokazem pirotechnicznym i pociągiem 6 backflipów. Jednak nie cała akcja toczyła się w powietrzu. Na płycie Spodka królował stunt, zarówno na pełnowymiarowych motocyklach, jak i na pit bike’u. Za oprawę muzyczną odpowiała Dorota Lembicz wraz z zespołem a po emocjonujących rozgrywkach FMX i FMX SHOWS na scenie pojawił się kultowy zespół Acid Drinkers, który dodał do tego wyjątkowego wieczoru przysłowiową kropkę nad i.

Wyniki I rundy Sky Fighters Cup (Suma punktów uzyskanych w 3 konkurencjach)

 1. Nikolay Ivankov (Rosja) 244 pkt
 2. Mihail Yarygin (Rosja) i Artur Puzio (Polska) 232 pkt
 3. Zdenek Fusek (Czechy) 204 pkt
 4. Tobias Finck (Niemcy)
 5. Vladimir Yarygin
 6. Aleś Rozman (Słowenia)
 7. Ilkka Salo
 8. Peter Hujber

Best Whip

 1. Ilkka Salo
 2. Michail Yarigin
 3. Artur Puzio

ProfiAuto Best Trick

 1. Nikolay Ivankov
 2. Artur Puzio
 3. Vladimir Yarygin

Po zawodach Artur został zapytany, czy jest szansa na zwycięstwo w całym cyklu Sky Fighters CUP 2015 ?

– Myślę, że jest to kwestia ostrych treningów, ponieważ jak widzieliśmy walka była bardzo wyrównana jednakże Nikolay wykonał jako podwójnie punktowany skok backflipa cordovę w super stylu a przy moim backflipie Indian air przy lądowaniu spadła mi noga z podnóżka co spowodowało skręcenie kostki i odjęcie przez sędziów punktów za płynną jazdę. Niedociągnięcie tego triku również spowodowało, że w konkurencji BEST TRICK zająłem drugie miejsce a nowa forma zawodów do punktacji generalnej zlicza wynik we wszystkich konkurencjach. Na całe szczęście do Ivankova w klasyfikacji generalnej mam tylko 2 punkty straty a przed nami jeszcze 2 rundy Sky Fighters z czego jedna ma się odbyć w Bydgoskiej hali Łuczniczka. Mam nadzieje, że uda mi się dotrwać do kolejnych zawodów bez kontuzji i powalczyć o pierwsze miejsce. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim moim sponsorom a w szczególności: Gminie Barcin, Impostal.pl, Agro-Trans, Kapral-Car (auto-kasacja), Antałek (tylna belka peugot, citroen), Intechpolska.pl, Kw-instal.pl, Stalex Bydgoszcz, Bella Line Bydgoszcz, ponieważ to właśnie dzięki nim mogłem przygotowywać się do Sky Fighters CUP i uczyć się nowych ewolucji . Chciałbym również podziękować za pomoc w naprawie busa dla Autex Bydgoszcz – mówi Artur Puzio.

Dodaj komentarz