Zabytkowe budynki z dodatkowym wsparciem

Osiem inowrocławskich obiektów zostanie odnowionych, odświeżonych i wypięknieje. Stanie się tak po dotacji od miasta. Są wśród nich kamienice oraz dwa kościoły.

Wiosną tego roku Ryszard  Brejza podjął decyzję o wyasygnowaniu w budżecie miasta 200 tysięcy złotych na wsparcie działań właścicieli prywatnych  obiektów, które znajdują się nie tylko w rejestrze zabytków, ale w gminnej ewidencji zabytków.

Założeniem jest, aby dotacje stanowiły wsparcie finansowe dla właścicieli zabytków, którzy realizując działania konserwatorskie i remontowe utrwalają i uwypuklają cenne walory materialnego dziedzictwa kulturowego naszego miasta i regionu.

– Po raz pierwszy pojawiła się możliwość takiego wsparcia i bardzo się cieszę, że dotacje od miasta pozwolą na odnowienie aż ośmiu ważnych dla Inowrocławia obiektów. Nie wykluczam, że kwotę uda się zwiększyć w kolejnych latach, aby miasto piękniało coraz bardziej – mówi prezydent miasta Ryszard Brejza.

– Wspaniale! Kamienice to najpiękniejsze budynki. Mają styl i duszę. Warto je ratować, bo nawet najbardziej zaniedbanym budynkom można przywrócić blask z czasów ich młodości – komentuje inowrocławianka, pani Daniela.

Wczoraj radni miejscy przegłosowali uchwałę, w której wskazano 8 obiektów, które otrzymają dotacje.

Lista obiektów, które otrzymają wsparcie:
kamienica ul. Dworcowa 69                          54 192,00 zł
kościół pw. Św. Krzyża                                 38 361,00 zł
kamienice: ul. Św. Ducha 47 i 49                 29 000,00 zł
kamienica Rynek 15                                      16 926,00 zł
kamienica Rynek 24                                      26 660,00 zł
budynek plac Klasztorny 6                            6 500,00 zł
kościół pw. św. Mikołaja                              28 361,00 zł

Dodaj komentarz

1 koment.

kliknij, by dodać komentarz