Wieża ciśnień [zdjęcia]

Zrujnowana, zaniedbana i niebezpieczna, odległa ale i bardzo bliska. Kojarzona z latami młodości każdego inowrocławianina. Mowa o  kolejowej wieży ciśnień za Parkiem Solankowym.

– Po 1945 r., gdy zostaje przejęta przez Polaków, początkowo staje się miejscem zwolenników nazizmu. Jej odległość od miasta sprzyjała także marginesowi społecznemu, który szukał zacisznych miejsc na procentowe trunki. Jej ,,magia” powoduje wiele włamań do niej, a także fale samobójstw, po których ślady można znaleźć do dnia dzisiejszego. Nastolatki, zakochane pary, amatorzy fotografii także polubili owy obiekt. Obecnie miejsce po notorycznych włamaniach, przed którymi administrator obiektu nie dał rady się zabezpieczać, pilnuje alarm zamontowany nad drzwiami, gdyż same kłódki nie okazały się wystarczająco skuteczne – tłumaczy Leszek Urbaniak, inowrocławianin, miłośnik miasta.

– Wejście na wieżę ciśnień obecnie jest niemożliwe, ale jest sposób aby zwiedzić jej piękno bez konsekwencji popełnienia przestępstwa. Wystarczy tylko skorzystać z jednego z popularnych portali społecznościowych jakim jest Facebook. Z mojej inicjatywy powstało oficjalne konto kolejowej wieży ciśnień. Nietrudno się było domyślić,  że konto miało zastąpić cuda jakie zablokował administrator obiektu. Dzięki uprzejmości fotografów konto posiada bogate albumy zdjęć nie tylko z zewnątrz, ale i wnętrza wieży ze szczegółami, od piwnicy po dach i piękną panoramę Inowrocławia i okolicy. Dołączone zostały także obiekty sąsiadujące z wieżą, niekoniecznie mające z nią powiązania – dodaje. Jak odszukać profil? Na portalu Facebook wystarczy w wyszukiwarce wpisać: wieża ciśnień PKP Inowrocław, lub klikając tutaj. Profil powstał z myślą o mieszkańcach Inowrocławia i okolic, którym obiekt ten nie jest obcy. Polecanie go swoim znajomym, udostępnianie go jest jak najbardziej dozwolone, ale także i nadsyłanie swoich fotografii – zachęca założyciel konta, Leszek Urbaniak.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kliknij, by dodać komentarz

Czas minął. Wpisz poprawną wartość jeszcze raz.

ino-24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.