Weekend będzie słoneczny i gorący

Po dzisiejszym, zaledwie ok. 4-stopnioym ochłodzeniu, znów powróci gorące powietrze. Najgoręcej będzie w niedzielę.

Jeszcze jutro (piątek) w Inowrocławiu temperatura powietrza ma wynieść 27 °C przy częściowym zachmurzeniu. W sobotę słonecznie z  temperaturą 32 °C. W niedzielę natomiast już 35 °C i bezchmurne niebo.

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 °C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.

Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Jak upał wpływa na ludzki organizm?
próg upału 30 °C
reakcja systemu termoregulacji 35 °C
wysychanie gruczołów potowych 38 °C
groźba udaru 39 °C
zagrożenie życia 41 °C

Lubisz upały?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kliknij, by dodać komentarz

Czas minął. Wpisz poprawną wartość jeszcze raz.

ino-24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.