W Uniwersytecie III Wieku zabrzmiał ostatni przed wakacjami dzwonek!

Środa była szczególnym dniem dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku Fundacji Ekspert – Kujawy przy WSPT w Koninie. Seniorzy obchodzili w tym dniu nie tylko uroczyste zakończenie roku akademickiego 2014/2015 – było to również zakończenie pierwszego roku funkcjonowania UTW.

Zakończenie zgromadziło ponad 100 słuchaczy. Na uroczystość przybyły również lokalne władze – członek Zarządu Starostwa – Mirosława Kucol oraz wójt Gminy Dąbrowa Biskupia – Roman Wieczorek, który przy wsparciu fundacji, od października uruchamia na terenie swojej gminy filię uniwersytetu. Nie mogło zabraknąć przedstawiciela patronującej uczelni – rektora Wyższej Szkoły Pedagogiczno–Technicznej – dr Krzysztofa Gandziarskiego, a także dyrektor Fundacji Ekspert–Kujawy – Jolanty Woźnica. Całość spotkania poprowadziła kierownik UTW – Dorota Rąblewska.

– 8 miesięcy temu z drżącym sercem witałam Was w naszych progach, dziś z niemniej drżącym sercem, żegnam Was przed przerwą wakacyjną. Wtedy było nas 80, dziś Uniwersytet liczy ponad 160 osób. Mam nadzieję, że po wakacjach będzie nas jeszcze więcej – mówi Dorota Rąblewska, kierownik UTW.

Dorota Rąblewska podsumowała przebieg całego roku akademickiego, ukazując ogrom działań i wsparcia jakie otrzymali seniorzy. A miało ono przeróżny wymiar – od zadań związanych z dydaktyką, po krzewienie kultury, integracji i turystyki.

– Zrealizowaliśmy 21 wykładów ogólnorozwojowych, utworzyliśmy 10 sekcji fakultatywnych, zorganizowaliśmy 5 wyjazdów do opery i filharmonii, odbyło się 10 spotkań z muzyką i poezją w ramach Klubu Seniora „Seniorynka”. Poza tym odbyły się 3 wyjazdy turystyczno-integracyjne, a na czwartą jedziemy już w lipcu. Bawiliśmy się razem i świętowaliśmy ważne wydarzenia – mówiła kierownik UTW.

Zgromadzeni obejrzeli kilkunastominutowy film obrazujący to, co wydarzyło się przez ostatnie 8 miesięcy. Podczas uroczystości nie zapomniano o osobach zasłużonych dla Uniwersytetu. Wszyscy wykładowcy zaangażowani w działalność na rzecz UTW otrzymali pamiątkowe dyplomy. Przyznane zostały uniwersyteckie wyróżnienia – „Anioły UTW”. Otrzymali je reprezentanci firm, które wsparły działania na rzecz seniorów. Nagroda przyznana została firmie „Druk–Intro” z Inowrocławia, która przekazała na rzecz UTW książki. „Anioł UTW” trafił również do butiku „Modna Polka”, który sukcesywnie funduje upominki i bony podarunkowe dla słuchaczy. Na „Anioła UTW” zasłużyła również Spółdzielnia Socjalna „Twoje Smaki”, która wspomagała działania Klubu Seniora „Seniorynka”, współorganizowała wszystkie większe wydarzenia w Uniwersytecie, a także wprowadziła rabaty dla klientów, korzystających z Restauracji „Twoje Smaki”.   Wyróżnienie odebrała również Jolanta Woźnica z Fundacji Ekspert–Kujawy, która od samego początku wspiera uniwersytet merytorycznie, rzeczowo i finansowo – udostępniając pomieszczenia, współfinansując pracowników i wykładowców sekcji fakultatywnych, a także pozyskując środki zewnętrzne na działania dla seniorów.

Uniwersytet docenił również samych słuchaczy, którzy wykazali się niezwykłą aktywnością, zaangażowaniem i wsparciem, wręczając im „Sowy UTW”. Nagrodę otrzymała Rada Słuchaczy w składzie –  Władysław Rzeźnik, Bożena Jabłońska, Wiesława Łukomska oraz Ewa Kołodziejczak. Wyróżnienie powędrowało również w ręce osób szczególnie zaangażowanych w codzienne funkcjonowanie –  Doroty Gołata, Marioli Skoniecznej oraz Lidii Stolarskiej. „Sowa UTW” powędrowała również do słuchaczki, która koordynowała i organizowała wszystkie spotkania kulturalne w ramach „Seniorynki” –Lidii Jagodzińskiej, do słuchaczki, która wsparła Uniwersytecką Biblioteczkę –  Jadwigi Szpek oraz do słuchaczki, która wykazała się 100% frekwencją na zajęciach – Krystyny Dekańskiej.
Wszyscy słuchacze otrzymali z rąk rektora Wyższej Szkoły Pedagogiczno–Technicznej w Koninie pamiątkowe dyplomy ukończenia I roku akademickiego.

Podczas zakończenia znalazł się również czas na przemowy i podziękowania. Mnóstwo dobrego uniwersytet usłyszał od rektora dra Krzysztofa Gandziarskiego, który wyraził podziw dla słuchaczy i dla samego UTW, za tak prężne funkcjonowanie już w pierwszym roku działalności. Również Mirosława Kucol – członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu zaskoczona była rozmachem funkcjonowania UTW . Wójt Gminy Dąbrowa – Roman Wieczorek wyraził nadzieje, że to co dzieje się w fundacyjnym Uniwersytecie III Wieku, uda się chociaż w części przenieść na realia gminy Dąbrowa Biskupia.

W imieniu słuchaczy głos zabrał Przewodniczący Rady Słuchaczy – Władysław Rzeźnik, składając najserdeczniejsze podziękowania za to, że działania UTW zmieniły życie wielu seniorów. Podziękował  Krzysztofowi Gandziarskiemu i Joli Woźnica za stworzenie tak wspaniałej inicjatywy, a Dorocie Rąblewskiej za to, że była dobrą duszą UTW. W podziękowania włączyli się również pozostali słuchacze, śpiewając wspólne „Sto lat”.

Na zgromadzonych czekały również 2 niespodzianki – 6 szczęśliwców otrzymało bony podarunkowe ufundowane przez butik „Modna Polka”, a na zakończenie wystąpił Zespół Ludowy „Radojewiczanie”, który wykonał szereg tradycyjnych pieśni kujawskich.

Podsumowaniem działalności Uniwersytetu III Wieku Fundacji Ekspert–Kujawy przy WSPT w Koninie w roku 2014/2015, niech będzie wpis w kronice, zrobiony przez jedną ze słuchaczek:

„Kochana Fundacjo Ekspert–Kujawy, bardzo dziękuję – jedna ze słuchaczek Uniwersytetu III Wieku – za wszystko! Jesteście kochani. Dyrekcjo i Zarządzie – wyciągnęliście nas z domów, urozmaicacie nam trzecią młodość. To był cudowny czas – wykłady interesujące, wspaniałe przeżycia duchowe w operze i w kinie, na wycieczkach, intelektualny rozwój na lekcjach języków obcych, poznanie piekielnej maszyny, jaką dla nas wiekowych, jest komputer. Byłam zachwycona życzliwością, uśmiechem witających nas wszystkich pracowników – naszej szefowej p. Dorotki, Natalki, Ani, Michała, Marcina…. Mam nadzieję, że spotkamy się w październiku na drugim roku naszej uczelni. Proszę nabrać sił w czasie wakacji, by po wakacjach znów poświęcić nam czas. Dziękujemy za już i prosimy o jeszcze. W imieniu słuchaczy – Kazimiera Witkowska”

[fot. nadesłane]

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kliknij, by dodać komentarz

Czas minął. Wpisz poprawną wartość jeszcze raz.

ino-24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.