W mieście powstaje nowy mural

Książę Kazimierz Konradowic widnieje na projekcie nowego muralu, który powstanie w najbliższych tygodniach w Inowrocławiu. Malunek ma uhonorować założyciela miasta, którego panorama znajduje się w jego tle.

 

– Planując nowy mural, wsłuchiwaliśmy się w głosy mieszkańców, członków lokalnych organizacji i stowarzyszeń, którzy mówili o konieczności uhonorowania osoby, która przyczyniła się w średniowieczu do świetności Inowrocławia – mówi prezydent Ryszard Brejza.

Także lokalizacja muralu jest nieprzypadkowa. Znajdował się on będzie na ścianie kamienicy przy ul. Hoyera, ale przylegającej do ul. Staszica, w pobliżu kościoła św. Mikołaja – jednego z najważniejszych zabytków Inowrocławia.

Autorem projektu muralu jest inowrocławski plastyk Marcin Fołda. Malunek będzie jego wizją artystyczną, inspirowanego historią, ale nie trzymającego się jej kurczowo. Kolory i tło malowidła mają nawiązywać do bryły soli, której zasoby walnie przyczyniły się do wzrostu znaczenia miasta.

Mural będzie miał powierzchnię około 135 metrów kwadratowych, a wykonany zostanie wysokiej jakości farbami, bardzo odpornymi na opady i mróz. Koszt wykonania muralu wyniesie 35 tysięcy złotych.

 

 

Dodaj komentarz