„W jak wolność”

4 czerwca br. o godz. 17.30 na Pl. Rapackiego w Toruniu odbędzie się akcja artystyczna „W jak wolność”. Akcja będzie polegała na prezentowaniu wielkich, kolorowych liter, składających się na słowo WOLNOŚĆ.

Wolność najłatwiej zdefiniować, kiedy jej nie ma – w czasach komunizmu każdy instynktownie wiedział, co ona znaczy. Odzyskaliśmy wolność ćwierć wieku temu i teraz mamy problem ze zdefiniowaniem tego słowa i dostrzeżeniem, jak idea wolności przekłada się na nasze życie tu i teraz. Równocześnie poprzez to, że wolność stała się „ogólnodostępna”, rzadko pytamy o to, czym ona jest w istocie. Żeby docenić to, co wydarzyło się 25 lat temu, trzeba zastanowić się, czym jest wolność dzisiaj. Akcja „W jak wolność” jest właśnie próbą zdefiniowania wolności w jej różnorodności i zastanowienia się, co dziś to słowo znaczy – dla każdego z osobna i dla naszej zbiorowości.

Akcję poprowadzą artyści z Galerii Rusz. – Chcemy zaprosić do udziału w akcji znane osobistości oraz mieszkańców naszego miasta. Chcemy zaprosić również 25-latków – osoby urodzone już w wolnej Polsce. Uczestnicy akcji będą pisać na eksponowanych literach, co dla nich osobiście znaczy wolność – muszą to wyrazić jednym słowem. W kolejnych dniach czerwca wielkie litery będą podróżować po innych miastach regionu. Pojedziemy do Bydgoszczy, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia. W każdym mieście zostanie przeprowadzona podobna akcja jak w Toruniu – informują organizatorzy.

W efekcie tych akcji cały wyraz WOLNOŚĆ zostanie pokryty osobistymi przemyśleniami na temat wolności. Powstanie zbiorowy obraz tego, jak my, Polacy rozumiemy wolność dzisiaj – 25 lat po upadku komunizmu.

Wydarzenie jest organizowane w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kliknij, by dodać komentarz

Czas minął. Wpisz poprawną wartość jeszcze raz.

ino-24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.