Uczniowie Budowlanki na Dniach Krajobrazu

Klasa I a technikum architektury krajobrazu miała okazję wziąć udział w Regionalnych Obchodach Dni Krajobrazu, które miały miejsce w Kruszwicy podczas rejsu Rusałką po jeziorze Gopło. Współorganizatorem spotkania była Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi.

Zaproszono Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Gminę Kruszwica, a całe wydarzenie objął patronatem wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Młodzież uczestniczyła w debacie poświęconej zagospodarowaniu przestrzennemu naszej okolicy, podczas której wypowiadali się burmistrz miasta Kruszwicy Dariusz Witczak i pan Ryszard Marek Badtke. Celem spotkania było przekazanie uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, w tym jego historii, procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji, jakie pełni lub ewentualnych zagrożeń.

Uczniowie zwiedzili również półwysep Rzępowski, mieli okazję podziwiać nadgoplański krajobraz w jesiennej krasie. Warto wspomnieć, że uczestnicy  spróbowali wyrobów z gęsiny min. gęśburgerów. Ten smakowity akcent przygotowano dzięki uprzejmości prezesa fundacji pana Andrzeja Kloneckiego.

Było pięknie, ciekawie i pysznie. Klasa zgodnie z kierunkiem kształcenia pozyskała nową wiedzę na temat różnorodnych krajobrazów, które nas otaczają.

Pomimo tak wielu ról, jakie pełni krajobraz dla człowieka, jego wartość jest wciąż niedoceniana i niedostrzegana. Aby zmienić tę sytuację Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska  ogłosiła głównym tematem obchodów Dnia Krajobrazu w 2018 r. –  usługi krajobrazowe.

Zagadnienie usług krajobrazowych wydaje się być szczególnie istotne w kontekście popularyzowania roli krajobrazu w życiu człowieka, ponieważ ilustruje zależność pomiędzy jakością życia i dobrobytem człowieka, a światem przyrody. Dlatego też w ramach tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu skupiono się na działaniach informacyjno-edukacyjnych, których zadaniem będzie zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat funkcji krajobrazów i ich roli w codziennym życiu
oraz zasadności właściwego gospodarowania i ochrony krajobrazów.

„Budowlanka” także przyłączyła się do tych obchodów. Uczniowie z klasy II technikum architektury krajobrazu wykonali dwa obrazy przedstawiające krajobraz kulturowy miejski i wiejski metodą patchworkową. Na lekcjach omawiany jest problem ochrony krajobrazu, jego walorów i znaczenia. Szkole przyświeca cel, aby nie tylko kształcić w danym zawodzie, ale też wzbudzać w młodych ludziach wrażliwość na problemy współczesnego świata i jednocześnie wskazywać jego piękno.

Dodaj komentarz