Symulacja wyborów do władz gminy w Inowrocławiu

Jak wyglądają wybory do władz gminy? Czym się zajmuje Rada Gminy? Co zawiera i reguluje kodeks wyborczy? Odpowiedzi na te i inne pytania będą szukać uczniowie z III LO, którzy 21 października wezmą udział w symulacji wyborów do władz gminy. Wydarzenie jest organizowane  w ramach projektu „Jak działa moja gmina?” realizowanego przez Polską Fundację im. Roberta Schumana.

Młodzież będzie mieć okazję poznać mechanizm wyborów samorządowych od kuchni. Zdobędzie cenną wiedzę z zakresu całego procesu wyborczego, począwszy od kampanii poszczególnych kandydatów, a kończąc na ogłoszeniu wyniku wyborów. Uczniowie na czas symulacji przeniosą się do wyimaginowanej gminy „Gminowo” – symulacja jest oderwana od realiów społecznych, politycznych i gospodarczych Inowrocławia.

Młodzi ludzie pod okiem zespołu trenerskiego wcielą się w rolę realnych uczestników procesu wyborczego: członków komisji wyborczej, komitetów wyborczych poszczególnych partii oraz przedstawicieli mediów.

W projekcie „Jak działa moja gmina?” uczestniczy15 szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Celem prowadzonych działań jest przybliżenie młodzieży ponadgimnazjalnej zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego i zachęcenie jej do bardziej aktywnego i świadomego udziału w wyborze lokalnych władz oraz innych działań obywatelskich na poziomie lokalnym. Cele te są niezwykle ważne zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych 16 listopada 2014 roku. Wtedy to po raz pierwszy młodzież uczestnicząca w projekcie będzie mieć możliwość udziału w wyborach.

Projekt „Jak działa moja gmina?” realizowany jest w ramach programu Obywatele dla demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera.

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kliknij, by dodać komentarz

Czas minął. Wpisz poprawną wartość jeszcze raz.

ino-24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.