Rok po otwarciu obwodnicy. Mniej samochodów przejeżdża przez miasto

Dokładnie rok temu oficjalnie otwarto długo wyczekiwaną obwodnicę Inowrocławia.

Obwodnica Inowrocławia to najważniejsza w historii miasta inwestycja drogowa. Liczy 19 km długości i ma 3 węzły drogowe: Latkowo, Jacewo i Tupadły. Korzystają z niej kierowcy jadący w ciągu drogi krajowej 15 i 25. Obwodnica znacznie ograniczyła natężenie ruchu tranzytowego w Inowrocławiu szczególnie na ulicach: Toruńska, Staszica i Poznańska.

– Przez ponad 20 lat walczyłem o obwodnicę naszego miasta. W ubiegłym roku osiągnęliśmy sukces. Udało się! Później obiecałem, że doprowadzę walkę do końca. Dotrzymałem tej obietnicy i dzisiaj możemy zobaczyć jak postępują prace nad drogą od Sławęcinka do węzła w Latkowie – mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza – Dzięki obwodnicy, ponad 2 miliony mniej samochodów rocznie przejeżdża przez Inowrocław. Dzięki temu mamy czystsze powietrze, mniej wypadków, mniej korków i mniejszy hałas. Jakość życia mieszkańców, jak przyznają, jest zauważalnie wyższa – dodaje prezydent.

Według Generalnego Pomiaru Ruchu, w 2015 r. na drogach krajowych, na odcinku Inowrocław/Staszica ruch dobowy to niespełna
18 tys. pojazdów, czyli 6,5 mln rocznie. Zakładając, że 40% to ruch tranzytowy, wynik rachunku to 2,6 mln. Tyle mniej samochodów rocznie przejeżdża przez Inowrocław.

Zauważalne ograniczenie korków w mieście wpłynęło na komfort jazdy inowrocławian. Na drogach jest też bezpieczniej. Według danych Komendy Powiatowej Policji, w okresie roku przed otwarciem obwodnicy miały miejsce 443 kolizje, natomiast przez rok po otwarciu obwodnicy 278, tj. ok. 40% mniej (dane dotyczą ulic: Staszica, Toruńska, Poznańska, Dworcowa). Ponadto wraz ze spadkiem ruchu tranzytowego, idzie w parze zmniejszenie hałasu komunikacyjnego. Ograniczenie spalin oznacza też czystsze powietrze.

Korzyści mogą się zwiększyć w momencie oddania II etapu budowy obwodnicy, który zakłada wybudowanie prawie 5-kilometrowego łącznika i budowę węzła w Sławęcinku. Prace na tym terenie trwają i możemy przyglądać się ich kolejnym etapom.

Etapy powstawania obwodnicy, mogą prześledzić dokładnie wszyscy inowrocławianie i goście naszego miasta, bowiem w pergoli mieszczącej się w Parku Solankowym, przy głównym deptaku, znajduje się wystawa poświęcona tejże inwestycji. Powstała ona z okazji rocznicy istnienia obwodnicy Inowrocławia i zawiera atrakcyjne fotografie, głównie z lotu ptaka.

Dodaj komentarz