Rok 2018 upłynął pod znakiem inwestycji

– To był niezwykły rok dla Inowrocławia. Miasto przez wiele miesięcy dosłownie tętniło inwestycjami, na które przeznaczono sto milionów złotych. – Sto milionów na 100-lecie niepodległości – podkreślał prezydent Ryszard Brejza.

Styczeń

– Miasto zwiększyło o 100% kwotę dofinansowania do kosztów wymiany pieca grzewczego na ekologiczny.
– W Teatrze Miejskim świętowaliśmy imieniny Inowrocławia. Wystąpili m.in. Marek Piekarczyk, Krystyna Prońko i Sebastian Riedel.
– Bardzo dobre tempo narzuciła ekipa remontująca ulicę Chrobrego. Prace na jednej z najdłuższych ulic na osiedlu Solno toczyły się w kilku miejscach na raz, a mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z faktu ich rozpoczęcia.
– 3,5 tys. „Kopert życia” trafiło do domów inowrocławian. – To dowód na to, że akcja jest bardzo potrzebna i powinna być kontynuowana

Luty

– Wiele godzin trwały dyskusje podczas spotkań prezydenta z mieszkańcami osiedli. – Na każdym nie tylko notowaliśmy zgłoszone sprawy, ale też natychmiast myśleliśmy, jak je zrealizować. Niektóre udało się załatwić bardzo szybko – podsumowywał Ryszard Brejza.
– Zapadła decyzja o utworzeniu w dwóch podstawówkach klas sportowych, o co apelowali dyrektorzy szkół oraz trenerzy klubowi. Uruchomiono je w SP6 i SP8.
– „Jeżdżą obwodnicą auta w różne strony, a każdy z kierowców jest zadowolony” – przeczytały inowrocławskie przedszkolaki w bajce, która dotarła do ich placówek. Miasto kolejny rok w taki sposób prowadziło edukację ekologiczną.

Marzec

– Dobiegały końca roboty na dwóch ulicach, których modernizacje odbywały się „z przygodami”. Na ul. Krzymińskiego położono asfalt. Podobnie było na ul. Jagiełły.
– Wiewiórinka – maskotka miasta – wyruszyła na wielką wyprawę, podczas której odwiedziła 100 miast na 100-lecie niepodległości oraz opowiadała o Inowrocławiu, zapraszając do niego.
– Przez dwa dni Inowrocław żył teatrem. Zwycięzcy Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych „Arlekinada” to teatr Doraźny z MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, za spektakl „Dzień ósmy”.
– Zdemontowano Pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej, propagował komunizm i gloryfikował żołnierzy radzieckich.

Kwiecień

– W wielu miejscach Inowrocławia trwały już intensywne prace remontowe. Rozpoczęły się prace na ulicy Budowlanej. Apelowali o nie od właściciele znajdujących się tam firm oraz kierowcy. Rozpoczęły się również prace związane z remontem ul. Andrzeja. Trwała też na dobre wielka przebudowa ulic Długiej i Lipowej, Św. Ducha i Mieszka I oraz na łączniku ulic Okrężek i Dankowskiego.
– Parkiet w hali widowiskowo-sportowej are­ną mistrzowskich zmagań w tańcu nowo­czesnym. W zawodach będących elimina­cjami do Mistrzostw Świata i Europy, wzię­ło udział ponad 2500 tancerzy z całej Pol­ski.

Maj

– Uruchomiono unowocześniony system monitorin­gu miejskiego. Od maja funkcjonariusze Straży Miejskiej przez całą dobę czuwają nad bezpieczeń­stwem mieszkańców.
– Ostatni weekend maja upłynął pod znakiem przedsiębiorczo­ści i biznesu. Prestiżowy tytuł „Najlepszy Produkt Roku 2018” i nagrodę 10 tys. zł na Inowrocławskiej Wystawie Gospodarczej kapituła konkursu przyznała spółce KMW INVEST.
– W ramach II edycji Inowrocławskiego Bu­dżetu Obywatelskiego mieszkańcy zło­żyli 39 propozycji projektów na łączną kwotę 2,27 mln zł – postawiono zdecy­dowanie na sport i rekreację.
– Znakomita atmosfera sportowej rywali­zacji towarzyszyła Biegowi Piastowskiemu, na którego trasie pojawiło się ponad tysiąc osób.

Czerwiec

– Podpisano umowę na przebudowę okolic dworca PKP i budowę tunelu pod torami. – Decyzja o przeznaczeniu na ten cel środków wynika z poczucia odpowiedzialności za miasto. Okolice dworca to jedno z miejsc, w których nie możemy już czekać na opieszałego właściciela – mówi Prezydent Ryszard Brejza.
– Inowrocławianie kibicowali polskim piłkarzom na mundialu w specjalnej strefie kibica. Wyniki były kiepskie, ale atmosfera znakomita.
– Po raz trzeci z rzędu Prezydent Inowrocławia znalazł się w czołówce najlepszych prezydentów polskich miast. Tym razem Ryszard Brejza był trzeci.
– Bajm, Sylwia Grzeszczak, Bracia, Grzegorz Hyży i Patrycja Markowska wystąpili podczas Dni Inowrocławia na lotnisku.

Lipiec

– Miesiąc minął pod znakiem ciekawych imprez. Na Rynku odbył się Art Ino Festiwal i Festiwal Żywych Rzeźb, była też gala operowo-operetkowa, ogólnopolski wyścig kolarski i zawody streetballowe.
– W połowie roku opublikowano dane, z których wynikało, że liczba bezrobotnych mieszkańców Inowrocławia spada co miesiąc coraz niżej, miasto dynamicznie się rozwija, a wiele firm ma problemy ze znalezieniem pracowników. – Inowrocław dynamicznie się rozwija, jest coraz więcej inwestycji, a proporcje na rynku pracy odwróciły się o 180 stopni. Teraz pracodawca musi intensywnie poszukiwać pracownika – mówił prezydent Ryszard Brejza.

Sierpień

– Zakończył się remont ulic Andrzeja i NMP. To była inwestycja kosztowna, ale niezwykle potrzebna mieszkańcom. Jeden z głównych ciągów komunikacyjnych został wyremontowany, a mieszkańcy mogą się cieszyć z odnowionych ulic i chodników.
– Zakończyła się również przebudowa ulic Długiej i Lipowej na osiedlu Piastowskim. To były również ulice, na których remont mieszkańcy bardzo czekali.
– Ruszył projekt „Taksówka dla seniora”. Zakładał możliwość skorzystania z 3 darmowych przejazdów rocznie osobom powyżej 70. roku życia.
– W sierpniu odbywało się też sporo imprez. Był Solankowy Koszmar, festiwal ognia na Rynku, Ino Rock, a także blues w Solankach oraz zawody w Skate Parku.

Wrzesień

– Rozpoczęto wielką inwestycję na osiedlu Stare Miasto. Kompleksowej modernizacji zostało poddanych 5 ulic: Stare Miasto, Młyńska, Plebanka, Poprzeczna i Przypadek. Roboty polegają głównie na uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej.
Dobiegał z kolei końca kompleksowy remont mątewskiej hali sportowej, nostalgicznie wspominanej przez inowrocławskich ki­biców. To w niej drogę do wielkich suk­cesów rozpoczynali koszykarze Noteci.

Październik

– Do Inowrocławia przyjechały pierwsze z 16 nowych autobusów. Miasto niebawem stanie się pierwszym w Polsce posiadającym całkowicie ekologiczny tabor publiczny. Z kolei na 6 przystankach stanęły pierwsze w mieście biletomaty.
– Ryszard Brejza został ponownie wybra­ny Prezyden­tem Miasta. Zdobył w I turze wybo­rów samo­rządowych rekordową liczbę 17.016 głosów, co dało mu 58,48 % poparcia. – Dziękuję mieszkań­com za zaufanie i obiecuję, że go nie zawiodę. Jest to nasz wspólny sukces. Zapewniam, że nie ustanę w pracy dla Ino­wrocławia – powiedział włodarz.
– Olbrzymi skok zanotowało miasto w Rankingu Samorządów 2018 dziennika „Rzeczpospolita”. Inowrocław okazał się najlepszy w swojej kategorii w województwie. Ranking potwierdził, że samorząd jest jednym z najlepiej dbających o zrówno­ważony, trwały rozwój, trwałość ekono­miczną, środowiskową, społeczną i o ja­kość zarządzania.
– Na ścianie kamienicy przy ul. Staszica pojawił się nowy mural przedstawiający księcia Kazimierza Kujawskiego.

Listopad

– Tysiące inowrocławian wzięło udział w uroczystościach i imprezach zorganizowanych w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji po mieście kursował autobus, w którym śpiewano patriotyczne piosenki, a specjalne oświetlenie zyskała tężnia.

Grudzień

– Niezwykle duży prezent otrzymali na Mi­kołajki uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 16. Otwarto tam nowy budynek, w którym znajdują się cztery klasy. Znajdująca się na osiedlu Toruńskim szko­ła od dawna borykała się z problemami lo­kalowymi. Zaadaptowany na szkołę budynek dawnej jednostki wojskowej z trudem mieś­cił wszystkich uczniów.
– Miasto Inowrocław zostało laureatem konkursu EKO HESTIA SPA i wygrało 100 tysięcy złotych na dalsze działania pro­ekologiczne realizowane na terenie Mia­sta.
– Rozpoczęto kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego w mieście. Dotyczy to ponad 1200 lamp na ponad 30 inowrocławskich ulicach.

Dodaj komentarz