Pszczoła to wyjątek

Połowa pszczół dziko żyjących w Polsce jest zagrożona wyginięciem – te alarmujące dane towarzyszą kolejnej już edycji rozpoczynających się w ramach proekologicznej, edukacyjnej akcji Kujawskiego, Akademii Przyjaciół Pszczół.

Im lepiej poznajemy pszczołowate tym lepiej możemy rozumieć ich znaczenie i starać się stworzyć im jak najlepsze warunki do życia. Zwrócenie uwagi na rolę pszczół dla środowiska, zmiana postaw społeczeństwa, szczególnie wśród najmłodszych to główne cele kolejnej odsłony organizowanego przez ZT „Kruszwica” S.A programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” oraz skierowanych do kujawsko-pomorskich placówek edukacyjnych Akademii Przyjaciół Pszczół. Partnerem nadchodzącej edycji programu jest Fundacja Nasza Ziemia, a Ośrodek Rozwoju Edukacji objął Akademie patronatem honorowym.

Rozpoczynające się Akademie Przyjaciół Pszczół to edukacyjny program dla dzieci w wieku 6-13 lat, do którego mogą przyłączyć się szkoły podstawowe, świetlice i domy kultury z całej Polski. Głównym celem akcji jest ukazanie najmłodszym wyjątkowej roli pszczół w przyrodzie. W tym roku, w ramach Akademii każda zaangażowana placówka edukacyjna, po zalogowaniu się na stronie programu www.pomagamypszczolom.pl, będzie miała możliwość skorzystania z bezpłatnego pakietu kreatywnych scenariuszy zajęć i aktywności, poruszających tematykę przyrodniczą. Przygotowane przez ekspertów programu (dr Annę i dr. Lecha Krzysztofiaków z Wigierskiego Parku Narodowego) materiały są opracowane w oparciu o obwiązującą podstawę programową z lekcji przyrody. Dodatkowo, od marca br. placówki będą miały możliwość wygrania nagród – cennego sprzętu do wyposażenia pracowni przyrodniczej, leksykonów przyrodniczych oraz pomocy szkolnych.

Nowością tegorocznej edycji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” są działania prowadzone w ramach  filaru edukacyjnego, praktycznego . Wraz z partnerem strategicznym – Fundacją Nasza Ziemia – organizowany jest Program Grantowy. Konkurs skierowany jest do placówek edukacyjnych i ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej oraz poszerzanie wiedzy na temat pszczołowatych i ekosystemów, w jakich występują. Zadaniem konkursowym jest opracowanie ciekawego pomysłu na koncepcję edukacji ekologicznej i konkretnych działań na rzecz przyrody, a zwłaszcza pszczołowatych. Uczestnicy Programu Grantowego mają szansę na zdobycie dofinansowania swoich projektów o wartości nawet 8 000 zł. Konkurs ruszył w styczniu i będzie trwał do 28 lutego. Wypełnione wnioski można wysyłać drogą pocztową na adres Fundacji Nasza Ziemia, a potrzebne dokumenty znajdują się na stronie akcji: www.pomagamypszczolom.pl/konkurs-grantowy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kliknij, by dodać komentarz

Czas minął. Wpisz poprawną wartość jeszcze raz.

ino-24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.