Parking na 100 samochodów i tunel pod torami za 11 mln

Spotkanie poświęcone wielkiej inwestycji w okolicach inowrocławskiego dworca PKP zaplanowano na przyszły tydzień. Mieszkańcy będą mogli dyskutować o tej ważnej dla całego miasta przebudowie.

Na razie trwa faza projektowa. Architekci będą starali się przygotować wszystko tak, aby dworzec i jego okolice były jak najbardziej funkcjonalne i estetyczne.

– To ostatnia chwila, aby zgłaszać swoje projekty i pomysły. Dlatego zorganizowałem spotkanie, na którym będzie można je bezpośrednio przekazać projektantom, którzy będą odpowiadali na wszelkie pytania i wątpliwości. Pewne jest dla mnie, że okolice dworca PKP muszą zostać wreszcie zagospodarowane. Kolej nie chce się tym zająć, a my nie możemy dłużej czekać – mówi prezydent Ryszard Brejza.

Spotkanie zaplanowano na czwartek, 11 października o godz. 16.30 w Saloniku Literacko-Artystycznym przy ul. Kilińskiego 16.

Plany są takie, aby przy ulicy Magazynowej powstał parking na ponad 100 samochodów oraz tunel pod torami, którym na dworzec będzie można z niego przejść. Warto wspomnieć, że pomysł budowy tunelu pojawił się już w latach 70.

Zagospodarowany zostanie również plac przed dworcem, gdzie będą miejsca do postoju na chwilę – tzw. kiss and ride. Oczywiście, oprócz nowej nawierzchni, będzie nowe oświetlenie oraz cała niezbędna infrastruktura.

Umowy z wykonawcami są już podpisane. W systemie „zaprojektuj i wybuduj” inwestycją zajmą się dwie firmy – gdański Polwar oraz warszawski Budimex. Łączny koszt to 10,8 miliona złotych. W części inwestycja będzie dofinansowana ze środków unijnych.

Roboty przed dworcem rozpoczną się w przyszłym roku. Później ruszy budowa tunelu. Termin zakończenia prac przed dworcem to lata 2019 r., a otwarcia tunelu – zima 2020 r.

Dodaj komentarz