Obchody setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Rekonstrukcja zdobycia gmachu Poczty Głównej, tematyczna wystawa, manifestacja patriotyczna i akcja „Świeca Pamięci dla Powstańców” – takie wydarzenia zaplanowano na 5 stycznia 2019 r. w ramach obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W pierwszą sobotę roku w godzinach porannych na ulicy Królowej Jadwigi będzie można spotkać patrole pruskiej armii. Żołnierze w historycznych mundurach, zapraszać będą na wydarzenia odbywające się w Inowrocławiu w ramach setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

W centrum, o godzinie 12, odbędzie się rekonstrukcja zdobycia gmachu Poczty Głównej przygotowana przez Harcerską Grupę Rekonstrukcji Historycznej ZHR. Podczas inscenizacji (przed budynkiem Poczty Głównej przy ul. Królowej Jadwigi 29) będzie można zobaczyć atak powstańców i walkę z Niemcami, działania sanitariuszek, a następnie zwycięski szturm. Po rekonstrukcji odśpiewany zostanie hymn Polski.

Tego samego dnia o godz. 13 w Bibliotece Miejskiej w Saloniku Literacko-Artystycznym odbędzie się wernisaż tematycznej wystawy połączony z promocją albumu fotografii „Powstanie Wielkopolskie w Inowrocławiu na Kujawach Zachodnich 1918 – 1919” Tomasza Sibory.

O godzinie 16 mieszkańcy Inowrocławia spotkają się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich przy ul. Orłowskiej na manifestacji patriotycznej z udziałem kompanii wojska i orkiestry dętej. Delegacje tradycyjnie złożą kwiaty.

Wieczorem zachęcamy wszystkich do udziału w akcji „Świeca pamięci dla powstańców”. Na znak pamięci o bohaterach, o godz. 21 zapalmy w oknie świecę.

 

Dodaj komentarz