Nowe autobusy już kursują

Nowe, ekologiczne autobusy kursują już inowrocławskimi ulicami. Niebawem cały tabor publiczny w mieście będzie ekologiczny, a Inowrocław stanie się pierwszym takim miastem w Polsce.

Elektryczne hybrydy (plug-in) zużywają o 60 proc. mniej paliwa od autobusów z silnikiem diesla, a emisja dwutlenku węgla zostaje zredukowana aż o 75 do 90 proc. Dla porównania – tradycyjne hybrydy zużywają około 40 proc. mniej paliwa i emitują 40-50 proc. mniej szkodliwych substancji od autobusów spalinowych.

– Mamy autobusy na miarę XXI wieku. Inowrocław w sprawach ochrony środowiska właśnie zdecydowanie wyprzedza wielkie ośrodki. Dbamy o zdrowie mieszkańców i o finanse miasta, bo za autobusy zapłacimy zaledwie 15 procent wartości – podkreślał w październiku, kiedy pojazdy dotarły do miasta, prezydent Ryszard Brejza.

Po badaniach technicznych, które nowe autobusy przechodziły przez kilka tygodni, właśnie nadszedł czas na sprawdzenie ich „w boju”.

– Jest bardzo wygodnie i czysto. No i cicho, aż się wierzyć nie chce, że to autobus, a wiem co mówię, bo pamiętam jeszcze popularne „ogórki” – mówiła pani w starszym wieku, która już jechała nowym autobusem.

Kursujące autobusy są pierwszymi z szesnastu nowych, które docierają do Inowrocławia. Inwestycja będzie kosztowała 39 212 400,00 zł. Miasto poniesie jedynie koszt w wysokości 15% wartości. Pozostała część zostanie sfinansowana ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz