Mieszkańcy proponują – Miasto realizuje

Spośród 28 propozycji, mieszkańcy poszczególnych osiedli w Inowrocławiu wybrali łącznie 12 projektów. Największe poparcie uzyskał pomysł na nowoczesny zestaw zabawowy na boisku Szkoły Podstawowej nr 1 w Inowrocławiu.

Głosowanie zamknęło kolejny etap drugiej edycji Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Wzięło w nim udział ponad 2 tys. mieszkańców czyli więcej niż w poprzedniej edycji, kiedy to głosować można było na dwa projekty, a teraz na jeden. Większość głosów oddano tradycyjnie, wrzucając kartę do urny (54 % głosów). Zgodnie z regulaminem, za wybrane do realizacji uznaje się projekty, które uzyskały co najmniej 25 ważnych głosów.

Ponad 11% wszystkich oddanych ważnych głosów uzyskał projekt pn. Nowoczesny Zestaw Zabawowy Na Boisku Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Wojciecha przy ul. Toruńskiej 46-48  na osiedlu Stare Miasto, uzyskując w ten sposób największe poparcie wśród wszystkich propozycji. Najwięcej projektów do realizacji wybrano na osiedlach Piastowskie i Stare Miasto – po 3, na osiedlach Solno i Uzdrowiskowe – po 2.

Najwięcej głosów, podobnie do pierwszej edycji, oddano na osiedlu Stare Miasto – 892 (41,8% wszystkich oddanych głosów). Cztery pierwsze projekty z największą liczba głosów dotyczą osiedla Stare Miasto.

Dobiega również realizacja ostatnich inwestycji w ramach ubiegłorocznej edycji IBO. Jedną z większych inwestycji był kompleks sportowy, który powstał na osiedlu Piastowskim, a jest zlokalizowany pomiędzy ulicami Krzywoustego i Długą.

– To bardzo dobry pomysł, gdyż razem z już istniejącym boiskiem na osiedlu powstał duży kompleks rekreacyjny dla mieszkańców. Bardzo się cieszę z tej inwestycji i gratuluję mieszkańcom aktywnych osób, które tę propozycję złożyły. Było klepisko, dzisiaj mamy centrum rekreacyjno-sportowe. Takich miejsc przybywa i będzie jeszcze więcej – mówi prezydent Ryszard Brejza.

– To wielka satysfakcja. Dzięki mieszkańcom udało się zrealizować projekt i zbudować kolejne boiska. Wszystkim mieszkańcom dziękuję za oddane głosy. Apeluję również, szanujmy to, co zostało zrobione i dbajmy o to miejskie, wspólne dobro – ocenia naczelnik Wydziału Inwestycji, Rozwoju Gospodarczego i Funduszy Europejskich Michał Jaśtak, który – jako mieszkaniec osiedla – był jednocześnie jednym z pomysłodawców projektu.

– Powstał piękny kompleks, bo można grać w koszykówkę, siatkówkę i uprawiać rekreację. Zwracam się tylko z apelem do mieszkańców, aby to wszystko szanowali i pilnowali – mówi dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, Wiesława Pawłowska.

Jeśli chodzi o inne inwestycje w ramach pierwszej edycji Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, na Starym Mieście powstaje mini siłownia, a przy Szkole Podstawowej nr 16 będzie budowana bieżnia lekkoatletyczna.

W Szymborzu odbył się bardzo udany festyn dla mieszkańców oraz zamontowano dodatkowe lampy przy ul. Przybyszewskiego. Na Rąbinie postawiono nowe ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe i poprawione będzie bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów przy pomocy tzw. oznakowania pasywnego i aktywnego.

Odbył się też koncert „Chopin w Solankach”, przy stawie w parku zamontowano kaczkomat, a mieszkanki osiedla Uzdrowiskowego wciąż mogą uczestniczyć w trwającym kursie samoobrony. Powstaje też nowa mini siłownia przy ul. Krzymińskiego. Prowadzone są jeszcze prace przy utworzeniu terenów rekreacyjnych przy ul. Dyngusowej w Mątwach.

– Tych kilkanaście nowych pomysłów na poprawę komfortu i usprawnienie życia mieszkańców potwierdza, że pomysł na uruchomienie budżetu obywatelskiego był dobry. Dziękujemy wszystkim aktywnym inowrocławianom za zaangażowanie i czekamy na kolejne pomysły! – podsumowuje Zastępca Prezydenta Ewa Witkowska.

Oto lista projektów, które będą realizowane w przyszłym roku w ramach II edycji Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego:

Osiedle Mątwy

– WYPOSAŻENIE INTEGRACYJNEGO PLACU ZABAW PRZY UL. POZNAŃSKIEJ 365 – 76 000,00 zł

Osiedle Piastowskie

– FESTYN INTEGRACYJNY – 12 000,00 zł

– URZĄDZENIA ZABAWOWE DO ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH – STREET WORKOUT – 73 000,00 zł

– PIŁKOCHWYTY – BOISKO PRZY UL. WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY – 30 000,00 zł

Osiedle Solno

– OBIEKTY SPORTOWE PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 11 W INOWROCŁAWIU – 25 000,00 zł

– PIKNIK RODZINNY NA BOISKU SZKOLNYM – 25 000,00 zł

Osiedle Stare Miasto

– NOWOCZESNY ZESTAW ZABAWOWY NA BOISKU SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. ŚW. WOJCIECHA PRZY UL. TORUŃSKIEJ 46-48  – 57 000,00 zł

– SIŁOWNIA PLENEROWA PRZY UL. 3 MAJA 11 W INOWROCŁAWIU –

44 000,00 zł

– ĆWICZYMY I BAWIMY SIĘ PRZY KOZŁÓWCE – 32 000,00 zł

Osiedle Szymborze

– BIEŻNIA JEDNOTOROWA – 49 000,00 zł

Osiedle Uzdrowiskowe

– DOŚWIETLENIE PRZEJŚĆ DLA PIESZYCH NA SKRZYŻOWANIU ULIC: AL. NIEPODLEGŁOŚCI I WOJSKA POLSKIEGO – 108 600,00 zł

– WYMIANA CHODNIKA NA UL. ZYGMUNTA WILKOŃSKIEGO 35 – 92 000,00 zł

Dodaj komentarz