Kosma Złotowski pyta KE o sytuację w IKS „Solino”

Europoseł PiS skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie sytuacji magazynów ropy naftowej i paliw należących do Inowrocławskich Kopalni Soli „Solino” S.A., które mają strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i UE. Kosma Złotowski pyta KE m.in. o to, czy magazyny należące do IKS „Solino” pozwalają na dostęp do zgromadzonych w nich zapasów w terminach przewidzianych w regulacjach unijnych.

Według relacji pracowników firmy, konstrukcja magazynów odbiega od norm obowiązujących w Unii Europejskiej, a dostęp do zgromadzonych tam strategicznych rezerw paliwa jest niemożliwy w terminach przewidzianych przez unijne prawo.

– Ta sprawa jest bardzo niepokojąca, zwłaszcza, że chodzi o bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której infrastruktura mająca zapewnić Polsce rezerwy strategicznego surowca nie funkcjonuje właściwie – mówi bydgoski europoseł PiS.

Pracownicy IKS „Solino” zwracają uwagę, że stan techniczny magazynów nie pozwala na wykorzystanie ich w celach w jakich zostały utworzone. Jednocześnie właściciel firmy, którym jest PKN Orlen, mając świadomość istniejących problemów, ignoruje opinie pracowników, a także prowadzi aktywne działania w celu zdyskredytowania zgłaszającej zastrzeżenia załogi.

Związki zawodowe działające w IKS „Solino” kierowały już pytania i prośby o wyjaśnienia tej sprawie m.in. do Premiera Donalda Tuska oraz Ministerstwa Gospodarki. W związku z brakiem satysfakcjonujących odpowiedzi i ignorowania zgłaszanych przez nich zastrzeżeń pracownicy IKS „Solino” domagają się powołania niezależnej komisji, która obiektywnie oceni stan techniczny i możliwości operacyjne magazynów ropy i paliw należących do ich pracodawcy. Aby zwrócić uwagę na swoje postulaty, pracownicy IKS „Solino” rozpoczęli w październiku 2014 roku protest głodowy, który wciąż trwa.

– Chcę, aby Komisja Europejska wypowiedziała się w tej sprawie i zweryfikowała podawane przez polski rząd i PKN Orlen dane. Oczekuję podania wiarygodnych informacji i ich źródła, a jeśli zauważone zostaną nieprawidłowości podjęcia aktywnych działań i skierowania misji eksperckiej do zbadania stanu faktycznego – stwierdził Kosma Złotowski.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kliknij, by dodać komentarz

Czas minął. Wpisz poprawną wartość jeszcze raz.

ino-24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.