Kosma Złotowski o wykroczeniach w ruchu drogowym na terenie EU

W PE w Strasburgu odbyła się debata plenarna nad sprawozdaniem dotyczącym transgranicznej wymiany informacji o sprawcach wykroczeń w ruchu drogowym. W debacie wziął udział europoseł PiS i członek Komisji Transportu i Turystyki Kosma Złotowski.

Europoseł PiS podkreślał w swoim wystąpieniu, że swoboda poruszania się w obrębie Unii Europejskiej stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć integracji na naszym kontynencie. Jednak przywileje dla podróżujących po europejskich drogach bezsprzecznie powinny się wiązać także z odpowiedzialnością za popełniane na nich wykroczenia.

– Państwa członkowskie powinny mieć narzędzia, które pozwolą skutecznie egzekwować nakładane kary za przestępstwa drogowe. Odstąpienie od nałożenia kary poprzez brak technicznej możliwości zidentyfikowania adresu sprawcy wykroczenia byłby ewidentnie naruszeniem zasady równości wszystkich obywateli Unii Europejskiej – mówił Kosma Złotowski.

Europoseł PiS zwrócił uwagę na fakt, że Polska znajduje się na jednym z niechlubnych czołowych miejsc, jeśli chodzi o statystyki wypadków drogowych oraz śmiertelność ofiar. Każde działanie, które prowadzi do skutecznego nałożenia kary na sprawcę wypadku pełni ważną rolę prewencyjną.

– Niewątpliwe warto docenić fakt, że kraje Wspólnoty – Dania, Zjednoczone Królestwo i Irlandia, które do tej pory pozostawały poza tym systemem, zgodziły się do niego przyłączyć. Świadczy to o wspólnym przekonaniu, jak potrzebne jest objęcie tym systemem całej Unii Europejskiej. W dalszej kolejności warto rozważyć rozszerzenie tych regulacji na państwa stowarzyszone z UE, w szczególności o te kraje, które należą do Partnerstwa Wschodniego – zakończył swoje wystąpienie Kosma Złotowski.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kliknij, by dodać komentarz

Czas minął. Wpisz poprawną wartość jeszcze raz.

ino-24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.