Koncert Ivana Monighetti

Toruńska Orkiestra Symfoniczna obchodzi jubileusz XXXV-lecia istnienia. Z tej okazji w najbliższy piątek, 21 lutego o godzinie 19:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert, na którym wystąpi wirtuoz wiolonczeli – Ivan Monighetti.

W pierwszej części koncertu usłyszymy koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Antonina Dvořáka napisany u schyłku życia kompozytora, który stanowi jakby spojrzenie w przeszłość na cały jego dorobek muzyczny. W Koncercie znajdują się wspomnienia i cytaty z jego oper i pieśni, oddźwięki symfonii „Z Nowego Świata”. Całość dzieła nosi znamiona osobowości tego czeskiego kompozytora.

Drugą część wypełnią dźwięki V Symfonii e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego. Należąca dziś do najbardziej znanych dzieł kompozytora symfonia nie od razu zyskała uznanie krytyków. Napisana w niespełna dwa miesiące jest typem „symfonii autobiograficznej” oddającej czysto muzycznymi środkami własne uczucia i przeżycia. Stosunek do nurtujących Czajkowskiego problemów i uczuć był bardzo tragiczny, pesymistyczny i chwiejny. Nieokiełznana namiętność popycha jego wyobraźnię od beznadziejnej rozpaczy do ekstatycznej radości, od bezwolnej rezygnacji do impulsywnych wybuchów triumfu. Taka też jest muzyka V Symfonii. Ważnym elementem konstrukcji tego dzieła jest właśnie jego emocjonalność, obraz niezłomnej woli pokonującej wszystkie przeszkody na drodze ku ostatecznemu zwycięstwu.

Wieczór uświetni swą obecnością wirtuoz wiolonczeli Ivan Monighetti. Był ostatnim studentem Mścisława Rostropowicza w Konserwatorium Moskiewskim i laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1974 roku. Od tego roku datuje się jego wielka kariera artystyczna w światowych salach koncertowych. Monighetti obecnie mieszka w Szwajcarii i jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Bazylei oraz wykładowcą gościnnym w Konserwatorium im. Królowej Sofii w Madrycie. Monighetti od lat bardzo związany jest z Polską, gdzie po raz pierwszy wystąpił w 1979 roku na festiwalu muzyki współczesnej Warszawska Jesień.

Nad całością koncertu będzie czuwał maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, który ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach i Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga, którego był laureatem w 1991 r. Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Katowicach; prowadzi klasę dyrygentury. 7 sierpnia 2012 r. prezydent RP Bronisław Komorowski nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych.

Koncert odbędzie się w Sali Wielkiej Dworu Artusa 21.02.2014r. o godzinie 19:00. Bilety do nabycia w kasie Dworu Artusa w cenie: 50/30 zł. Kolejne spotkanie Klubu Melomana – 20.02.2014r. (czwartek) o godzinie 19:00, które odbędzie się w kafeterii „Struna Światła” w Dworze Artusa. Gośćmi będą Ivan Monighetti i Mirosław Jacek Błaszczyk. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kliknij, by dodać komentarz

Czas minął. Wpisz poprawną wartość jeszcze raz.

ino-24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.