Inowrocławskie ulice zdominują Volvo

Do godziny 10 można było składać oferty na dostawę 16 fabrycznie nowych autobusów. Do przetargu stanęły dwie firmy.

Przypomnijmy, przetarg został podzielony na dwie części. W pierwszej miał zostać wyłoniony dostawca 8 w pełni elektrycznych autobusów klasy MAXI, które umożliwią podróż przynajmniej 70 pasażerom. Dodatkowo każdy autobus ma być wyposażony w ładowarkę na zajezdni o mocy max. 20 kWh. Natomiast druga część to zakup 8 hybrydowych autobusów klasy MAXI (spalinowo-elektrycznych). Do każdego autobusu miasto chce po jednej ładowarce o mocy max. 12 kWh).

I część: autobusy elektryczne – miasto zamierzało przeznaczyć na ten zakup 21,06 mln zł.

Volvo – żąda za elektrobusy 20,53 mln zł
Ursus Bus – żąda za elektrobusy 21,71 mln zł

Zatem Ursus wycenił swoje autobusy o ponad milion więcej niż Volvo i jednocześnie więcej, niż miasto chciało na ten cel przeznaczyć. Producenci zadeklarowali dostawy do 15 grudnia 2018 r. Można się spodziewać, że to właśnie Volvo zostanie ostatecznie wybrane na zwycięzcę tej części przetargu. Przemawia za tym również fakt, że MPK już dysponuje autobusami marki Volvo, które okazały się strzałem w dziesiątkę.

II część: autobusy hybrydowe – miasto zamierzało przeznaczyć na ten zakup 18,74 mln zł.

Volvo – żąda za hybrydy 18,69 mln zł

Tutaj Volvo jest firmą bezkonkurencyjną. Żaden inny producent nie stanął do przetargu. Autobusy miałyby zostać dostarczone do końca października 2018 r.

Elektryczny Ursus Bus, fot. Martyn Janduła
elektryczne Volvo, fot. volvobuses.com

 

Podsumowując: Hybrydy dostarczy Volvo, natomiast elektrobusy? Oficjalne rozstrzygnięcie poznamy wkrótce. Jednak wysoce prawdopodobne, że również Volvo.

 

AKTUALIZACJA: Wszystkie 16 autobusów dostarczy Volvo.

Które autobusy powinno wybrać miasto, Ursus (fot. 1) czy Volvo (fot. 2)?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Dodaj komentarz

1 koment.

kliknij, by dodać komentarz
  • A czy Pan Michał wie, gdzie, z czego i kto buduje autobusy Volvo ? Jak nie, to niech doczyta że Volvo zatrudnia w Polsce prawie 4000 ludzi a Ursus kilkaset….