I po Szekspirze

Czternaście wydarzeń, ponad cztery i pół tysiąca uczestników – tak w skrócie można podsumować projekt „Wiele hałasu o Szekspira” realizowany od kwietnia do czerwca br. przez Bibliotekę Miejską im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Celem festiwalu było promowanie czytelnictwa poprzez nawiązanie do czterechsetnej rocznicy śmierci dramaturga. Projekt został zainaugurowany 22 kwietnia w związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Tego dnia odbył się wernisaż wystawy „Szekspir po inowrocławsku”, który uświetnił występ młodzieży z etiudą teatralną „Romcio i Julcia” w reżyserii Elżbiety Piniewskiej, a w ramach akcji „Jazda na Szekspira” w wybranych autobusach komunikacji miejskiej odtwarzane były audiobooki z dziełami Mistrza ze Stratfordu.

Każdy kolejny tydzień, w którym realizowany był projekt obfitował w różnorodne imprezy skierowane do wszystkich grup odbiorców. Dzieci uczestniczyły w lekcji języka angielskiego pn. „Królowie, czarownice, elfy”, w której wykorzystano motywy zaczerpnięte z twórczości Szekspira. Wszyscy ci, którzy żyją według zasady, że śmiech to zdrowie, mogli obejrzeć spektakl kabaretowy w wykonaniu Polish Szekspir Company pt. „Dzieła wszystkie Szekspira”. Dla miłośników rozrywki pod otwartym niebem Biblioteka przeniosła festiwal na jeden dzień do Parku Solankowego. Scenka teatralna inspirowana sceną balkonową z „Romea i Julii” w wykonaniu aktorów z Inowrocławskiego Teatru Otwartego, pod kierunkiem Elżbiety Piniewskiej  oraz pokazy tańca, etykiety i szermierki w wykonaniu Zespołu Tańca Dworskiego GRATIA IUVENIS zgromadziły – pomimo deszczu i niskiej temperatury – sporą widownię.

Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się multimedialna lekcja  i warsztaty aktorskie prowadzone przez Martę Nowicką z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, która przybliżyła czasy, miejsca i warunki, w jakich można było oglądać świeżo napisane sztuki Mistrza ze Stratfordu. Podczas warsztatów uczestnicy poznali sposoby na lepsze zrozumienie mowy ciała, pogłębienie wyobraźni i kreatywności, ćwiczenie koncentracji i przełamywanie lęku przed publicznym występem.

Kinomani, w ramach „Spotkania z Filmem” obejrzeli i podyskutowali o ekranizacji ostatniego dramatu Williama Szekspira, wyreżyserowanego przez Julie Taymor w roku 2010. W oparciu o zbiór „Opowiadań dla dzieci według Szekspira” w Filii nr 1 zorganizowano warsztaty animacji komputerowej dla dzieci. Prowadzący Maciej Rynarzewski wytłumaczył młodym uczestnikom podstawy tworzenia filmików z wykorzystaniem platformy „PowToon”. W ramach festiwalu zorganizowano również dwa konkursy: fotograficzny „Focić czy nie focić?” oraz internetowy „Krzyżówka z Szekspirem”. Łącznie wzięło w nich udział przeszło 50 osób, których laureatów poznaliśmy w trakcie koncertu Jacka Kawalca, który wyśpiewał szekspirowskie sonety na… rockowo. Głos aktora i utwory, do których muzykę napisał Paweł Betley porwały inowrocławską publiczność.

Festiwal „Wiele hałasu o Szekspira” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

kliknij, by dodać komentarz

Czas minął. Wpisz poprawną wartość jeszcze raz.

ino-24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.