Dziś flaga ma swoje święto

Dziś w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto wprowadzone zostało ustawą z 20 lutego 2004 roku i obchodzone jest w tym samym czasie, co Dzień Polonii i Polaków za Granicą.Pomysłodawcą był poseł Platformy Obywatelskiej, Edward Płonka.

Dzień ten ma popularyzować wiedzę o polskich symbolach narodowych. Pomysł wprowadzenia tego święta stanowi także odpowiedź na praktyki z okresu PRL-u, kiedy celebrowano jedynie Święto Pracy, jednocześnie konsekwentnie pomijane były obchody, które przypadały na 3 maja. Po 1 maja flaga państwowa w okamgnieniu znikała z ulic i bezwzględnie nie wolno było jej pokazywać w następnych dniach, co miało skutecznie zatrzeć pamięć o konstytucji z 3 maja 1791 r.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zgodnie z wyjaśnieniem symboliki polskiej flagi, biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Z tego właśnie względu na polskiej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w heraldyce RP ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.

 

Od 1995 r. swoją flagę ma również Inowrocław. Ma ona postać płata składającego się z trzech poziomych, równoległych pasów: (od góry) złotego, czerwonego i białego o jednakowej szerokości każdy, wyrażającej się stosunkiem 1,67/5 : 1,67/5 : 1,67/5. Stosunek szerokości do długości płata wynosi 5 : 8. Pomysłodawcą był były radny miejski, Edmund Mikołajczak.

Dodaj komentarz