Coraz mniejsze bezrobocie w Inowrocławiu

Liczba bezrobotnych mieszkańców Inowrocławia spada. Wiele firm ma problemy ze znalezieniem pracowników.

Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu wynika, że w czerwcu liczba inowrocławian bez pracy wynosiła 3545, czyli o o ponad 400 mniej, niż w styczniu i tysiące mniej, niż kilka lat temu.

– Inowrocław dynamicznie się rozwija, jest coraz więcej inwestycji, a proporcje na rynku pracy odwróciły się o 180 stopni. Teraz pracodawca musi intensywnie poszukiwać pracownika – mówi prezydent Ryszard Brejza.

Powiatowy Urząd Pracy potwierdza, że otrzymuje zgłoszenia od pracodawców ze wszystkich trzech sektorów gospodarki – rolniczego, przemysłowego i usługowego. Ich treść jest taka sama: Niedobór pracowników.

W sektorze przemysłowym występuje brak specjalistów i kadry technicznej, np. spawaczy, tokarzy, frezerów. W budownictwie brakuje dekarzy i blacharzy. Problem ze znalezieniem pracowników ma też sektor usługowy. Tam niedobór występuje w transporcie (kierowcy kat. C+E oraz kat. D), a także gastronomii.

Pracodawcy od wielu miesięcy sygnalizują także problemy związane ze znalezieniem wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Skutkuje to choćby problemami z rozstrzygnięciem niektórych miejskich przetargów lub ze zbyt wysokimi kwotami, w stosunku do szacunków, jakie wykonawcy żądają za wykonanie robót.

Pracodawcy starają się likwidować niedobór pracowników poprzez m.in. zatrudnianie cudzoziemców. Największa liczba zatrudnienia cudzoziemców w powiecie dotyczy sektora rolniczego, gdzie zatrudnionych są setki mieszkańców krajów zza naszej wschodniej granicy.

Dodaj komentarz