Artur Puzio podczas Sky Fighters Cup

FMX SHOW, pokazy skoków synchronicznych oraz międzynarodowa rywalizacja z polskim akcentem podczas Sky Fighters CUP w katowickim Spodku. W ramach dwunastej edycji Targów ProfiAuto Show widzowie mieli okazję zobaczyć pierwszą rundę Sky Fighters Cup. Dziewięciu zawodników z siedmiu krajów walczyło o punkty oraz uznanie publiczności. Wśród nich Artur Puzio Mistrz Polski rodem z Gminy Barcin. Wszystko to przy dźwiękach muzyki na żywo w wykonaniu Doroty Lembicz i jej zespołu.

SKY FIGHTERS to nowa formuła zawodów, na którą składają się:
BEST WHIP (największe wychylenie motocykla), FREESTYLE (wykonanie jak najwyżej punktowanych ewolucji na quadzie lub motocyklu podczas planowanego przejazdu), SHOW (wykonanie jak najlepszego show podczas przejazdu FRESTYLE).

W zawodach formuły Sky Fighters Cup startować mogli zarówno zawodnicy jeżdżący na quadach jak i motocyklach. O wyniku końcowym decydowała suma wszystkich punktów zdobytych w poszczególnych próbach. Dzięki takiej punktacji, zawody Sky Fighters CUP, są jednymi z najbardziej widowiskowych zawodów w Europie.

Ryk silników, skoki na wysokość 12 metrów, quad rywalizujący z motocyklem pod dachem Spodka – tak wyglądało to w mienionym sezonie.

Zawody rozpoczęły się od sesji kwalifikacyjnej, w której każdy z zawodników mógł zaprezentować osiem tricków. Ostatni z nich punktowany był podwójnie. Rywalizację zainaugurował Ilkka Salo z Finlandii (32 lata), który zasłynął między innymi z wykręcenia VOLTA (obrotu ciałem o 360 stopni, podczas gdy motocykl leci w powietrzu w naturalnej pozycji). Kolejno walkę podczas kwalifikacji podjęli – Peter Hujber z Węgier (33 lata) i Tobias Finck z Niemiec (26 lat). Niestety, pomimo dobrych przejazdów, żaden z wymienionej trójki nie awansował do finału. Jako czwarty na tor wyjechał Aleś Rozman 30 latek ze Słowenii, który swoje tricki wykonywał na ważącym ponad 190 kg quadzie. Warto zaznaczyć, że Sky Fighters Cup to jedyne na świecie zawody, gdzie zawodnicy na quadach mogą rywalizować razem z zawodnikami jeżdżącymi na motocyklach. Jednak pomimo dobrego przejazdu Alesowi również nie udało się zakwalifikować do finału. Po przejeździe Słoweńca, na specjalnie przygotowany mobilny tor, wyjechał Czech Zdenek Fusek (26 lat) . Zawodnik znany z płynnego stylu i zacięcia showmana, szybko zaskarbił sobie względy katowickiej publiczności. Kolejnym zawodnikiem, który prezentował swój przejazd na motocyklu był Vladimir Yarygin z Rosji (24 lata). Niestety, pomylił się on w ilości tricków i pomimo włączenia do przejazdu backflipów, zakończył zawody na kwalifikacjach. Z błędu Vladimira skorzystał Czech Fusek, który mimo niewykonania żadnego salta w tył, ilością zdobytych punktów zakwalifikował się do kolejnej rundy. Do finałowej czwórki po bogatych w tricki przejazdach dołączyli: Mihail Yarygin z Rosji (23lata), Nicolay Ivankov reprezentujący również Rosję (24lata) i reprezentant Polski Artur Puzio (22lata), który w kwalifikacjach uzyskał najwyższą notę.

Punktacja po kwalifikacjach FMX:

 1. Artur Puzio (Polska) 210 pkt
 2. Nikolay Ivankov (Rosja) 208 pkt
 3. Mihail Yarygin (Rosja) 195 pkt
 4. Zdenek Fusek (Czechy) 182 pkt
 5. Tobias Finck (Niemcy) 170 pkt
 6. Vladimir Yarygin (Rosja) 159 pkt
 7. Aleś Rozman (Słowenia) 157 pkt
 8. Ilkka Salo (Finlandia) 147 pkt
 9. Peter Hujber (Węgry) 142 pkt

 

Facebookowe głosowanie rodem z X-Games na best WHIP oraz ProfiAuto best TRICK

Nowością w Sky Fighters CUP była możliwość zagłosowania na swojego faworyta w konkurencji Best Whip. Publiczność mogła głosować za pośrednictwem facebooka na zawodnika, który ich zdaniem wykonał najlepszego Whipa. Nad całością zawodów czuwali natomiast niezależni sędziowie, którzy mieli możliwość ostatecznej weryfikacji wyników.

Faworytami publiczności byli w kolejności – Zdenek Fusek, Artur Puzio i Ilkka Salo. Czech zachwycił publikę prezentując trick WHIP turn down z tylnym uniesionym kołem. Warto dodać, że zawodników dzieliła minimalna różnica like’ów na facebooku. Ostatecznie decyzją sędziów w konkurencji best Whip wygrał Ilkka Salo z Finlandii, który zaprezentował 3 równe mocno wychylone Whipy.

Sky Fighters Cup zwyciężył Nikolay Ivankov

W rundzie finałowej emocji nie brakowało. Każdy z zawodników starał się zachować zimną krew. Po istnej eksplozji standardowych tricków i backflipów z kombinacjami, zwycięzcą pierwszej rundy Sky Fighters Cup został Nikolay Ivankov. Mihail Yarygin i Artur Puzio z taką samą ilością punktów zajęli ex-aequo drugie miejsce. Rosjanin sobotniego wieczora triumfował dwukrotnie, zdobywając także trofeum za najlepszy trick, wykonując backflipa CORDOVA. Polak Artur Puzio uplasował się tuż za nim wykonując backflipa INDUAN AIR.

SHOW must go on

Zawodom towarzyszyły pokazy freestyle na quadzie w wykonaniu Ales’a Rozmana, a na rowerach latali: Karol „Bocian” Pełka, Piotrek Krajewski i Daniel Zawistowski . Po zawodach wszyscy zawodnicy łącznie z rowerzystami zaprezentowali publiczność bardzo spektakularne ewolicje – lot w odległości niecałych dwóch metrów od siebie i pokazy skoków synchronicznych. SHOW zakończyło się pokazem pirotechnicznym i pociągiem 6 backflipów. Jednak nie wszystkie atrakcje toczyły się w powietrzu. Na płycie Spodka królował stunt, zarówno na pełnowymiarowych motocyklach, jak i na pit bike’ach. Za oprawę muzyczną odpowiała Dorota Lembicz wraz z zespołem. Po emocjonujących rozgrywkach FMX i FMX SHOWS na scenie pojawił się kultowy zespół Acid Drinkers, który to uzupełnił wieczór ekstremalnych wrażeń.

Wyniki I rundy Sky Fighters Cup (Suma punktów uzyskanych w 3 konkurencjach)

 1. Nikolay Ivankov (Rosja) 244 pkt
 2. Mihail Yarygin (Rosja) i Artur Puzio (Polska) 232 pkt
 3. Zdenek Fusek (Czechy) 204 pkt
 4. Tobias Finck (Niemcy)
 5. Vladimir Yarygin (Rosja)
 6. Aleś Rozman (Słowenia)
 7. Ilkka Salo (Finlandia)
 8. Peter Hujber (Węgry)

Best Whip

 1. Ilkka Salo
 2. Michail Yarigin
 3. Artur Puzio

ProfiAuto Best Trick

 1. Nikolay Ivankov
 2. Artur Puzio
 3. Vladimir Yarygin

Dodaj komentarz